Ako sa zbaviť bĺch

Známky prítomnosti bĺch v domácnosti

Dealing with a flea infestation

Škriabe sa vaša mačka alebo pes nadmerne? Ak áno, skontrolujte, či sa v ich srsti nepohybujú malé čierne parazity. Môžete si pomôcť špeciálnym hrebienkom. Na koži miláčika si zároveň môžete všimnúť blší trus (drobné čierne kúsky, ktoré sú v skutočnosti zaschnutá krv). Ak si nie ste istí, použite malé množstvo vody – blší trus sa vo vlhkom prostredí zmení na červené škvrnky.

Možno dokonca zistíte, že svrbenie postihlo vás aj vašu rodinu. Najmä na členkoch sa môžu objaviť červené škvrnky, ktoré intenzívne svrbia. Je to príznak silného zamorenia blchami a je nevyhnutné poradiť sa o liečbe s veterinárom.

Ako sa vysporiadať so zamorením blchami

Najskôr je potrebné vysporiadať sa so všetkými blchami, ktoré napadli zviera, aby ste ho zbavili nepríjemných pocitov. S obojkom Foresto® sa začína ochrana proti blchám ihneď po aplikácii obojka.

Potom treba vyčistiť bezprostredné okolie, v ktorom sa miláčik pohybuje (napr. jeho peleštek). Miesta, kde sa váš miláčik najviac pohybuje, treba bezpodmienečne dôkladne povysávať a vyčistiť. Hoci Foresto ® hubí blchy v štádiu lariev i v bezprostrednom okolí miláčika, ak zvierací peleštek a všetky ďalšie podložky alebo deky, na ktorých miláčik spí, povysávate a vyčistíte, zbavíte sa zamorenia skôr.

Ak je váš domov zamorený blchami, musíte zároveň počítať s tým, že blšie vajíčka mohol miláčik rozniesť všade, kam má prístup. To sa týka aj mäkkých predmetov, ako sú doplnky a koberce, ale aj prasklín v drevených podlahách. Dôkladné povysávanie kobercov pomôže odstrániť vajíčka, čím zabránite aj ďalšiemu napadnutiu zvieraťa po tom, ako sa larvy vyliahnu. V závažných prípadoch je v rámci upratovania okolia dobré zvážiť využitie deratizačnej služby.

Len čo dovysávate, je dôležité ihneď vybrať a zlikvidovať vrecko z vysávača či jeho obsah, pretože blšie vajíčka a larvy sa budú vo vrecku ďalej vyvíjať a môžu váš domov znovu zamoriť

Majte, prosím, na pamäti, že kým sa zamorenia celkom nezbavíte, môžu sa blchy stále objavovať a napadať zviera ošetrené obojkom Foresto ®. Kým ich Foresto ® nezahubí, môžete ich na zvierati ešte krátky čas pozorovať.

V neposlednom rade je dôležité zbaviť sa i bĺch vonku, aby ich váš miláčik nemohol opakovane nosiť dovnútra. Často ich na vašu záhradu prinesú voľne žijúce či divé zvieratá. Je preto vhodné znemožniť im prístup do záhrady a zabezpečiť všetky miesta, ktorými by zvieratá prípadne mohli do záhrady preliezť.

Vonku sa blchy zvyčajne vyvíjajú na tienistých miestach vo vlhkej pôde. Preto sa pri kontrole záhrady zamerajte na okolie kríkov, na miesta s mulčovacou kôrou a vlhké tienisté zákutia.