O obojku Foresto®

Často kladené otázky

“Čo je Foresto®?”
O: Foresto® je nová kombinovaná ochrana proti kliešťom a blchám pre vašu mačku a psa, ktorá vašich miláčikov jedinou aplikáciou chráni až 8 mesiacov. Znamená to, že nie je potrebné myslieť na opakované mesačné aplikácie a vaše zviera je nepretržite chránené.

“Čím sa Foresto® odlišuje od iných obojkov proti blchám a kliešťom?“
O: Inovačná technológia obojka Foresto® umožňuje dlhodobé riadené uvoľňovanie nízkych dávok dvoch účinných látok. Tieto bezpečné nízke dávky účinných látok prechádzajú do kože a srsti zvieraťa a prenášajú sa na celé telo. Tak zviera chránia.

Jedna aplikácia Foresto® je vysoko účinná až 8 mesiacov. Po prekonaní niektorých nevýhod tradičných obojkov je Foresto® skutočne prelomové.

“Aké účinné látky obsahuje a ako fungujú?”
O: Foresto® obsahuje dve účinné látky: imidakloprid, ktorý hubí dospelé blchy, blšie larvy a švoly, a flumetrín, ktorý odpudzuje a hubí dospelé kliešte, larvy a nymfy. Ako potvrdila štúdia realizovaná in vitro2, kombinácia imidaklopridu a flumetrínu má na hmyz výrazne intenzívnejšie účinky, ako by to bolo v prípade, ak by tieto látky boli použité samostatne. Ak chcete zistiť, ako Foresto® funguje, kliknite tu.

2Ďalšie údaje sú k dispozícii v materiáloch o produkte.

“Pristihol som svoju mačku, ako si obojok ohrýza. Môže to byť nebezpečné?”
O: Foresto® bolo dôkladne testované z hľadiska bezpečnosti vrátane žuvania obojka miláčikmi a jeho požitia. Keďže väčšina účinných látok je viazaná v matrici obojka a nie na jeho povrchu, jediným vedľajším účinkom zaznamenaným po prehltnutí celého obojka bola mierna žalúdočná nevoľnosť (napr. redšia stolica), čo sa upravilo do 24 hodín.

Aby ste zabránili ďalšiemu ohrýzaniu obojka, odporúčame ho mierne pritiahnuť. Viac informácií získate tu.

“Je Foresto® bezpečné aj pre mačatá?”
O: Foresto® je bezpečné pre mačatá od 10 týždňov.

“Ako dlho po aplikácii spot-on prípravku môžem použiť obojok Foresto®?”
O: Medzi aplikáciami netreba čakať. Foresto® môžete použiť ihneď po aplikácii spot-on prípravku.

“Mal by byť medzi zložením starého a nasadením nového obojka nejaký časový odstup?”
O: Nie, vďaka technológii riadeného uvoľňovania látok v malých dávkach môžete nový obojok použiť ihneď.

“Foresto® nie je cítiť. Znamená to, že na jeho povrchu nie je dostatok účinných látok a že nie je účinný?”
O: Nie. Foresto® obsahuje iné zložky ako tradičné obojky, využíva inovačnú technológiu a metódu uvoľňovania látok, čo znamená, že Foresto® zviera chráni bez nepríjemného zápachu, ktorý je typický pre staršie generácie obojkov.

“Pri tradičných obojkoch výrobcovia často odporúčajú obojok „vytiahnuť“, aby začal pôsobiť. Mám rovnako postupovať aj pri obojku Foresto®?”
O: Na to, aby obojok Foresto® začal pôsobiť, nie je potrebné ho vyťahovať. Postupujte jednoducho podľa pokynov uvedených tu. Foresto® začne domáceho miláčika ihneď chrániť proti blchám a odpudivé účinky na kliešte sa spustia do 48 hodín.

“Pri niektorých obojkoch sa na urýchlenie účinku odporúča obojok pred nasadením trieť o chrbát a brucho mačky, a to smerom od chvosta k hlave. Mám s obojkom Foresto® postupovať rovnako?”
O: Foresto® začína pôsobiť veľmi rýchlo, preto nie je potrebné takto postupovať. Po nasadení začne obojok Foresto® domáceho miláčika ihneď chrániť proti blchám a repelentné účinky na kliešte sa spustia do 48 hodín.

“Čo mám robiť, keď sa obojok zašpiní? Môže to ohroziť jeho účinnosť?”
O: Spoločnosť Bayer si nie je vedomá toho, že by ušpinenie ovplyvňovalo uvoľňovanie účinných látok v obojku Foresto®, a teda jeho účinnosť. Ak sa obojok zašpiní, jednoducho ho očistite kúskom navlhčenej látky.

“Môže sa Foresto® použiť spoločne s klasickým obojkom? Nepoškodí sa?”
O: Obojok Foresto® možno nosiť spoločne s klasickým obojkom bez toho, aby sa poškodil.

“Keď obojok Foresto® vyberiem z plastového vrecúška, je na ňom vrstva bieleho púdru. Prečo?”
O: Kyselina stearová je jednou zo zložiek obojka a môže na jeho povrchu vytvoriť bielu vrstvu. Je to lubrikant, ktorý má v procese výroby uľahčiť vyňatie obojka z formy. Kyselina stearová je bezpečná, využíva sa aj v potravinárskom priemysle, napr. ako tužiaca látka pri výrobe cukroviniek. Preto vás biely púder nemusí znepokojovať a ak chcete, jednoducho ho môžete utrieť.

“Môžem na obojok Foresto® niečo zavesiť (napr. vodidlo alebo menovku)?”
O: Foresto® bolo testované z hľadiska použitia bezpečnostných odraziek špeciálne vyrobených na obojky firmy Bayer. Sú bezpečné a nemajú vplyv na účinnosť výrobku, preto ich možno použiť a pripnúť na Foresto®. Pokiaľ ide o iné predmety, ako sú napr. menovky, obojok na ne nebol testovaný, a preto tento postup neodporúčame, najmä ak zakrývajú povrch obojka. Je dôležité, aby ste akýkoľvek predmet, ktorý chcete pripevniť k obojku (vrátane odraziek), pripevnili iba k tej jeho časti, ktorá sa neprekrýva, aby sa nezablokovala bezpečnostná poistka. Vodidlá by sa nemali na obojok pripevňovať v žiadnom prípade, pretože sila, ktorú mačka vyvíja v ťahu, by viedla k otvoreniu bezpečnostnej poistky obojka.

“Ako často je potrebné kontrolovať utiahnutie obojka Foresto® pri mačati počas rastu?”
O: Univerzálna odpoveď neexistuje, pretože mačatá rastú rôznou rýchlosťou, ale odporúčame obojok kontrolovať relatívne často a upraviť veľkosť, ak je to potrebné.

“Môžem obojok na niekoľko mesiacov sňať a znovu ho použiť nasledujúci rok? Bude ešte funkčný?”
O: Keďže z tohto aspektu nebol obojok testovaný, spoločnosť Bayer majiteľom zvieracích miláčikov tento postup rozhodne neodporúča, pretože by mohol mať vplyv na úroveň ochrany zvieraťa. Najlepšie svoju mačku ochránite, keď bude obojok Foresto® nosiť po celý rok. Ak je však potrebné obojok Foresto® dočasne sňať, môžete ho opäť bez akýchkoľvek problémov nasadiť.

“Musím zvieraťu snímať obojok, keď ho kúpem alebo keď je mokré?”
O: Nie, obojok Foresto® je vodoodolný. Zároveň sa účinné látky nachádzajú v lipidovej vrstve kože, ktorá bráni ich vymytiu, keď je zviera mokré.